Obrączkowe Zaćmienie Słońca

Wiesława Wiatrak, 2005-10-03 22:02:59

            Dziś 03. 10. 2005r uczniowie naszego gimnazjum pod kierunkiem mgr Wiesławy Wiatrak oglądali obrączkowe Zaćmienie Słońca. Zjawisko było widoczne od godziny 1010,  a zakończyło się o 1210. Apogeum  nastąpiło o godzinie 1100. Niestety ze względu na złe warunki pogodowe uczniowie obserwowali tylko część zachodzącego zjawiska.
Oto zdjęciaZaćmienie oglądane w Polsce było „częściowe”, gdyż Księżyc zasłaniał 1/3 tarczy Słońca. Najlepiej widoczne było w Hiszpanii. Oto mapa zjawiska:
.

Zaćmienie obrączkowe - zwane również zaćmieniem pierścieniowym występuje wtedy, gdy, podobnie jak w przypadku zaćmienia całkowitego, obserwator znajduje się bardzo blisko przedłużenia linii łączącej Słońce i Księżyc. W odróżnieniu jednak od zaćmienia całkowitego, w przypadku zaćmienia pierścieniowego rozmiary kątowe Księżyca są mniejsze niż rozmiary kątowe Słońca. Dzieje się tak, wtedy, gdy zaćmienie ma miejsce w czasie, gdy Księżyc znajduje się w pobliżu apogeum swojej orbity, czyli w pozycji najbardziej oddalonej od Ziemi.