APEL

Wioletta Antosiewicz-Gacek, 2013-12-12 12:08:46

Drodzy Rodzice,
 Przyjaciele naszej szkoły!
 
W roku szkolnym 2012/2013 nasza szkoła przystąpiła do programu Uczenie się przez całe Życie Comenius. Jednym z zadań projektowych jest działalność charytatywna oraz nauka idei wolontariatu jako wartości ogólnoludzkiej, jednoczących społeczności w imię wspólnych wartości. Mając na uwadze te wartości uczniowie i nauczyciele naszego Gimnazjum pragną przyłączyć się do realizacji konkretnego celu, jakim jest budowa studni w Ghanie.
Koszt wybudowania 1 studni wynosi 6 000 Euro. Jest to na pewno duża kwota, ale jeśli każdy zechce się przyłączyć, na pewno się uda. Zaczynamy od rozprowadzania kalendarzy na rok 2014 w formie „cegiełek” na zebraniu z rodzicami w dniu 17 grudnia. Kalendarze te zostały wykonane przez naszych uczniów oraz ich kolegów i koleżanek ze szkół partnerskich specjalnie na tę okoliczność. 
Gorąco zachęcamy do włączenia się w naszą akcję.
Monika Kosek – Zembura (koordynator projektu)
Uczniowie

Drodzy Rodzice,
 Przyjaciele naszej szkoły!
 
W roku szkolnym 2012/2013 nasza szkoła przystąpiła do programu Uczenie się przez całe Życie Comenius. W ramach tego programu wspólnie ze szkołami z Cypru (Technical School of Saint Lazarus, Larnaca), Węgier (Varga Istvan Kereskedelmi, Budapeszt), Czech (Zakladni skola a materska skola, Hranice), Niemiec (Gustav – von-Schmoller-Schule, Heilbronn), Włoch (Ist. Istr. Sup. E. Lanoce, Maglie) Francji (Lycee Professionnel Blaise Pascal) i Hiszpanii (Instituto de Ensenanza Secundaria Juan Carlos I, Ciempozuelos) realizujemy projekt „Woda – Eliksir Życia”. Jednym z zadań projektowych jest działalność charytatywna oraz nauka idei wolontariatu jako wartości ogólnoludzkiej, jednoczących społeczności w imię wspólnych wartości. Mając na uwadze te wartości uczniowie i nauczyciele naszego Gimnazjum pragną przyłączyć się do realizacji konkretnego celu, jakim jest budowa studni w Ghanie.
Co roku z powodu braku czystej wody i odpowiednich warunków sanitarnych umierają 2 miliony ludzi – to tak jakby z powierzchni ziemi znikało miasto wielkości Warszawy. Życie i zdrowie tracą przede wszystkim dzieci – ich organizm ma najmniej siły, by obronić się przed zarazkami znajdującymi się w brudnej wodzie. Wg danych Polskiej Akcji Humanitarnej co minutę czworo dzieci umiera z powodu biegunki. Sama tylko możliwość umycia mydłem rąk w czystej wodzie zmniejszyłaby ten współczynnik o 40 %. Albo idziesz po wodę, albo do szkoły-przed takim wyborem stają tysiącedzieci. I nie muszą się długo zastanawiać: bez wody nie mogą żyć, a bez szkoły – tak. Te dzieci naprawdę chciałby się uczyć, ale bez ich pomocy gospodarstwa domowe ich rodzin przestaną funkcjonować. Nie mają wyboru.
Nie mają wyboru również wtedy, że brak wody odbiera im zdrowie. Nie w każdej miejscowości jest szkoła, a nie w każdej szkole – toaleta. Brak higieny zwiększa ryzyko zakażenia chorobami uniemożliwiającymi naukę. Brak edukacji to brak szansy na wyjście z ubóstwa i zabezpieczenie sobie dostępu do czystej wody. I tak koło się zamyka…
Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że jeśli chcemy walczyć z chorobami, brakiem wykształcenia, nierównościami społecznymi, głodem i biedą, musimy zapewnić wszystkim ludziom na naszej planecie dostęp do czystej wody. Dlatego też zrodził się w nas pomysł, aby razem z zaprzyjaźnionymi szkołami partnerskimi wybudować studnię w Ghanie. Koszt wybudowania 1 studni wynosi 6 000 Euro. Jest to na pewno duża kwota, ale jeśli każdy zechce się przyłączyć, na pewno się uda. Zaczynamy od rozprowadzania kalendarzy na rok 2014 w formie „cegiełek” na zebraniu z rodzicami w dniu 17 grudnia. Kalendarze te zostały wykonane przez naszych uczniów oraz ich kolegów i koleżanek ze szkół partnerskich specjalnie na tę okoliczność. 
Gorąco zachęcamy do włączenia się w naszą akcję.
Monika Kosek – Zembura (koordynator projektu)
Uczniowie