POBYT W HISZPANII DELEGACJI NASZEGO GIMNAZJUM

Print Dodany 2004-12-02 08:37:35 przez Zakrn

Sprawozdanie z pobytu w Hiszpanii delegacji naszego Gimnazjum

w ramach programu Sokrates-Comenius

Projekt szkolny- „Tradycje, Folklor, Muzyka”

Zobacz fotogalerie -

W dniach od 24 do 28 listopada delegacja naszego Gimnazjum przebywała w As Pontes w Hiszpanii. Celem wyjazdu było spotkanie robocze trzech szkół partnerskich: szkoły z As Pontes w Hiszpanii, szkoły w Rovigo we Włoszech i Gimnazjum nr 1 im. Ojca Świętego Jana Pawła II z Raby Wyżnej. Organizatorem spotkania była szkoła koordynująca projekt - Instituto de Education Secundaria Castro da Uz na terenie północnej Hiszpanii, w prowincji Galicja.

Głównym punktem programu była wizyta w hiszpańskiej szkole, spotkanie z dyrekcją, nauczycielami i uczniami. Omówiono i skoordynowano harmonogram działań na rok szkolny 2004/ 2005 oraz ewentualną wymianę młodzieży po osiągnięciu zamierzonych rezultatów realizacji projektu szkolnego Tradycje,Folklor,Muzyka” w ramach programu europejskiego Sokrates Comenius. Przedyskutowano możliwość dalszych spotkań roboczych nauczycieli we Włoszech.

Bardzo ważnym momentem pobytu było spotkanie z burmistrzem miasta As Pontes, które było relacjonowane przez telewizję regionalną. Przeprowadzono wywiady z osobami koordynującymi program w trzech partnerskich szkołach. Burmistrz życzył szkołom owocnej wymiany doświadczeń i pogłębiania integracji pomiędzy zaprzyjaźnionymi szkołami.

Celem lepszego poznania tradycji, folkloru i muzyki prowincji Galicja zwiedziliśmy Centrum Sztuki i Projektowania w Lugo, Muzeum Etnograficzne „Monte Caxado” w As Pontes i Muzeum Ludzi Morza w Santiago de Compostela. Wysłuchaliśmy koncertu galicyjskiej muzyki celtyckiej. Mieliśmy okazję odwiedzić miasta: La Coruna, Santiago de Compostela i Lugo oraz miasteczka przemysłowe tj. Vilalba i As Pontes. Kosztowaliśmy typowych galicyjskich potraw. Przyjęto nas bardzo serdecznie i zrobiono wszystko, aby umożliwić szkołom dalszą współpracę. Otrzymaliśmy możliwość zaproszenia do Rovigo a my ze swej strony zaproponowaliśmy rewizytę w Rabie Wyżnej.

Janina Stelmach

Więcej newsów z tej kategorii: Współpraca z zagranicą