Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali!

Subskrybuj RSS

Możesz także zasubskrybować każdy z tych elementów dla tylko jednego tematu. Służą do tego odpowiednie linki na stronach tematów.

Msza Święta Prymicyjna...

Print Dodany 2006-05-07 22:14:07 przez Piotr Urbaniak

 

Msza Święta Prymicyjna Jego Eminencji Ksiedza Kardynała Stanisława Dziwisza w Rabie Wyżnej - fotorelacja - foto.Piotr Urbaniak 

Wizyta duszpasterska w Rabie Wyżnej ks. Kardynała Stanisława Dziwisza.
Foto-relacja (zdjęcia Jan Ciepliński):

Kardynał Stanisław Dziwisz w Rabie Wyżnej odprawił Mszę Świętą prymicyjną...
Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kuczaj)  

ZNÓW WŚRÓD SWOICH
Uroczystości prymicyjne Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza.


7 maja 2006 r. w Rabie Wyżnej Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz odprawił mszę świętą prymicyjną. Uroczystość ta przypadła w dniu odpustu parafialnego św. Stanisława i była połączona z udzieleniem sakramentu bierzmowania naszej młodzieży. Mieszkańcy i goście zgromadzili się licznie nieopodal kościoła na (jak ktoś to wyraził półżartem, półserio) „Błoniach Rabiańskich”, specjalnie na tę okazję przygotowanych. Padał intensywny deszcz, a że woda oczyszcza, tak też wszyscy pojęli ten dar z nieba. Ksiądz Kardynał przy dźwiękach kapeli góralskiej wszedł do kościoła parafialnego na modlitwę, po czym udał się na zewnątrz do ołtarza polowego, by sprawować najświętszą ofiarę. Na początku został serdecznie powitany przez księdza proboszcza Antoniego Zuziaka. Ksiądz dziekan wspomniał między innymi o wielkich zasługach Jego Eminencji dla parafii i gminy oraz zaprosił do częstych odwiedzin rodzinnej miejscowości i wypoczynku od trudów, czy obowiązków kardynalskich. Następnie powitali Księdza Kardynała wójt gminy Andrzej Dziwisz, mową wiązaną poetka ludowa Izabela Zającówna oraz przedstawiciele parafii. W dalszej kolejności delegacja rodziców poprosiła o udzielenie sakramentu bierzmowania. W swojej wypowiedzi rodzice zwrócili między innymi uwagę na to, iż Jego Eminencja w trosce o wiarę przybył do młodzieży i po raz pierwszy udzieli tego sakramentu ich dzieciom. Po powitaniach została odprawiona msza święta, podczas której aura całkowicie uległa zmianie. Na początku padało, później stopniowo przejaśniało się, a gdy Prymicjant wspomniał, że Ojciec Święty patrzy na nas i duchowo towarzyszy, słońce najpierw nieśmiało wyglądnęło, a później już zaświeciło nad całą okolicą i odkryło niezwykły błękit nieba. Ksiądz Kardynał podejmował wiele wątków w homilii, jednak motywem przewodnim stało się zdanie: „Zawsze wracam do swoich źródeł”. Między innymi wspominał z wdzięcznością swoich zmarłych rodziców i brata Ludwika, których odwiedził przed mszą św. na cmentarzu. Przypomniał też, że to już jego trzecie prymicje w rodzinnej miejscowości (pierwsze w 1963 roku po święceniach kapłańskich, drugie w 1998 roku po otrzymaniu sakry biskupiej). Z wielką powagą wrócił do błogosławieństwa udzielonego Rabie Wyżnej przez Jana Pawła II, gdy wspólnie przelatywali helikopterem nad miejscowością podczas pielgrzymki Ojca Świętego do ojczyzny.
Po kazaniu Ksiądz Kardynał udzielił sakramentu bierzmowania. Młodzież wraz ze świadkami podchodzili stopniowo do szafarza. Powiewał lekki wiatr, symbol Ducha Świętego. Pod koniec uroczystości przedstawiciele młodzieży podziękowali Księdzu Kardynałowi za udzielenie sakramentu bierzmowania i wszystkie dary Ducha Świętego, które spłynęły na nich. Prymicjant na zakończenie udzielił zgromadzonym swojego błogosławieństwa i podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości. Po mszy św. każdy śpiewał ulubioną pieśń Jana Pawła II – „Barkę”, a Ksiądz Kardynał razem z dziećmi komunijnymi i młodzieżą pozowali do pamiątkowych zdjęć.
Po uroczystościach na placu rekreacyjnym poniżej gimnazjum odbył się specjalny koncert na cześć Księdza Kardynała, a później uroczyste przyjęcie w budynku gimnazjum. Prymicjant zrezygnował z zaplanowanej przez organizatorów trasy przejazdu do gimnazjum, lecz pieszo na skróty podążył na przyjęcie. (Nauka Ojca Świętego, który często zmieniał szczegółowo rozplanowane miejsca pobytu, nie poszła na marne).
Na przyjęciu obecnych było około tysiąca dwustu gości, przygrywała kapela góralska. Po powitaniach i modlitwie wszyscy zasiedli do uczty. Rozmawiano, witano się, Ksiądz Kardynał zabierał głos, często w wypowiedziach dawał wyraz troski o swoje rodzinne strony i krajan.
Zofia Pietrzak

Więcej newsów z tej kategorii: Eminencja Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz