Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali!

Subskrybuj RSS

Możesz także zasubskrybować każdy z tych elementów dla tylko jednego tematu. Służą do tego odpowiednie linki na stronach tematów.

VI Dzień Papieski

Dodał: Piotr Urbaniak.
Ostatnio zmieniony: 2006-10-17 08:05:46

VI Dzień Papieski, który w tym roku przypada na dzień 15. października, upłynie pod hasłem "Jan Paweł II – Sługa Miłosierdzia". W całej Polsce odbywać się będą koncerty, konferencje naukowe, panele dyskusyjne oraz Msze św., podczas których wierni modlić się będą o rychłą beatyfikację Jana Pawła II.

Główne obchody VI Dnia Papieskiego rozpoczną się 7 października a zakończą 15 października – w przeddzień rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża. Jak co roku towarzyszyć im będzie szereg wydarzeń w całej Polsce. W ich przygotowaniu uczestniczą partnerzy Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, tworzący wraz z nią Ogólnopolski Komitet Organizacyjny Dnia Papieskiego. Są to: Akcja Katolicka, Porozumienie Klubów Inteligencji Katolickiej, katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie Harcerstwa katolickiego „Zawisza” FSE, Ruch „Światło-Życie”, Duszpasterstwa Akademickie, Rodzina Szkół im. Jana Pawła II, Fundacja Świętego Mikołaja oraz Stowarzyszenie „Przymierze Rodzin”.
W okresie od 13 do 15 października około 100 tys. wolontariuszy w całym kraju będzie zbierać pieniądze na fundusz stypendialny Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Dzięki hojności Polaków, fundusz ten obejmuje obecnie 1600 uzdolnionych, młodych ludzi z 39 diecezji.

Centralne obchody VI Dnia Papieskiego rozpoczną się 7 października na Zamku Królewskim w Warszawie uroczystym posiedzeniem Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i następującą po nim Galą Nagród Totus 2006. Uroczystość wręczenia „katolickich Nobli” będzie transmitowana o godzinie 19:00 przez Program 2 TVP, a poprowadzą ją Ewelina Kopic i Jarosław Kulczycki. Prestiżowe nagrody Totus są corocznie przyznawane przez Fundację dla docenienia dorobku i skutecznego promowania osób oraz instytucji, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do podkreślenia wartości człowieka.

Nagrody Totus przyznawane są w czterech kategoriach:
1 „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza",
2 „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”,
3 „Propagowanie nauczania Jana Pawła II”,
4 „TOTUS medialny dla upamiętnienia Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach”.

Do tej pory w gronie nagrodzonych i wyróżnionych znaleźli się m.in. prof. Andrzej Wojciechowski, prof. Władysław Bartoszewski, ks. Jan Twardowski, Zygmunt Kubiak, Program "Ziarno", Redakcja Mszy Św. Radiowej, Marek Piwowski oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. W ubiegłym roku TOTUS medialny przyznany został wszystkim dziennikarzom i zespołom redakcyjnym, które z niezwykłym wyczuciem relacjonowały Polakom ostatnie dni życia i pożegnanie Jana Pawła II. Jednocześnie, decyzją kapituły zlecono przygotowanie dokumentacji prasowej tamtych pamiętnych dni. Wykonał ją Instytut Monitorowania Mediów w Warszawie.

Dzień później, w niedzielę 8 października, we wszystkich kościołach w Polsce odczytywany będzie specjalny list pasterski Biskupów polskich, zapowiadający obchody Dnia Papieskiego.
W sobotę, 14 października w auli im. Adama Mickiewicza w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego o godz. 11:00 odbędzie się Międzynarodowa Sesja Naukowa, organizowana przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia" we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Podejmie ona temat "Jan Paweł II – Sługa Miłosierdzia". Głównym prelegentem będzie J. Em. Kard. Jozef Tomko – bliski współpracownik Jana Pawła II, który pełnił funkcje m.in. podsekretarza w Kongregacji ds. Biskupów oraz prefekta Kongregacji Ewangelizowania Ludów.
Patronat nad sesją objęli:
J. Em. Kard. Józef Glemp, Prymas Polski,
J. E. Abp. Józef Kowalczyk, Nuncjusz Apostolski,
J. Magnificencja Rektor UW prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow.


Ponadto 14 października, o godz. 15:00, w Programie 2 TVP będzie można zobaczyć Koncert „POKOLENIE DZIECI JP2, w którym wystąpią Arka Noego, Dzieci z Brodą, Łobuzy Jezusa i Siostry Jeremiasza. Koncert w Krakowie poprowadzą Jadwiga i Dariusz Basińscy oraz Jacek Borusiński, czyli znany kabaret MUMIO.

Niedzielne obchody (15 października) rozpoczną się Mszą Św. w Bazylice św. Krzyża w Warszawie, transmitowaną przez Program 1 Polskiego Radia, o godz. 9:00. O godz. 13:00 Telewizja Polonia będzie transmitować Mszę św. dla zagranicy. W obchody włącza się również Msza św. sprawowana przez Kard. Stanisława Dziwisza w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach.

Późnym popołudniem, o godz. 18:00 w Auli Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się spotkanie z Jeanem Vanier, założycielem wspólnoty Arka (L'Arche) – działającej w 30 krajach, w tym również w Polsce. L'Arche jest wspólnotą, w której razem żyją i pracują osoby z upośledzeniem umysłowym oraz asystenci, którzy na pewien czas lub na stałe decydują się być w Arce.

Także o godzinie 18:00 rozpocznie się Msza św. w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie z udziałem Prymasa Polski, Kard. Józefa Glempa. W latach poprzednich gromadziły się na niej setki młodych ludzi.

W niedzielny wieczór o godzinie 20:10 na warszawskim Placu Zamkowym rozpocznie się wyjątkowy koncert "Tajemnica Światła – Pieśń o Janie Pawle II", wpisany w modlitewny „Apel z Ojcem Świętym”. Wezmą w nim udział znakomici polscy artyści, m.in. Maria Peszek, Grażyna Wolszczak, Danuta Stenka, Jerzy Trela, Michał Bajor, Mieczysław Szcześniak oraz Beata Tyszkiewicz.
Wielu z zaproszonych artystów angażuje się w obchody Dnia Papieskiego po raz pierwszy. Piosenkę finałową koncertu – "Dzielmy się miłością" zaśpiewają Justyna Steczkowska i Maciej Miecznikowski z zespołu „Leszcze”.
Utwór ten został również wydana na specjalnie przygotowanym singlu.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia" we współpracy z Fundacją Świętego Mikołaja przygotowała multimedialną ogólnopolską kampanię społeczną promującą VI Dzień Papieski. Celem kampanii jest promocja hasła Dnia Papieskiego: „Jan Paweł II – Sługa Miłosierdzia" oraz zbiórka pieniędzy na rzecz funduszu stypendialnego dla niezamożnej, uzdolnionej młodzieży ze wsi i małych miejscowości, prowadzonego przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Według badań przeprowadzonych tuż po zeszłorocznym Dniu Papieskim wspólnie z instytutem badawczym SMG/KRC MillwardBrown Company, dzięki kampanii społecznej o Dniu Papieskim usłyszało 91% Polaków.
Ogólnopolska kampania z wykorzystaniem mediów: telewizji, prasy, radia, reklamy zewnętrznej oraz Internetu potrwa od 15 września do 15 października, ze szczególnym naciskiem na okres od 1 do 15 października. W całej Polsce pojawi się 250 billboardów, 460 citylightów oraz 200 cityboardów.

Kampanii promocyjnej towarzyszyć będzie akcja SMS-owa. W dniach od 1 do 17 października wysyłając SMS o treści „Pomoc” pod numer 7250 (koszt 2,44 zł z VAT) lub dzwoniąc pod numer 0 400 207 401 (koszt 2,48 zł z VAT) można zasilić fundusz stypendialny Fundacji. Podczas kampanii w mediach będzie można obejrzeć spot telewizyjny informujący o akcji.

Z okazji Dnia Papieskiego Narodowy Bank Polski wyemituje 16 października 2006 roku pierwszy polski banknot kolekcjonerski z wizerunkiem papieża Jana Pawła II. Część wpływów z jego sprzedaży na poczcie i w Banku Pocztowym zostanie przekazana Fundacji na fundusz stypendialny. Banknot będzie miał nominał 50 zł i zostanie wyemitowany w liczbie 2 mln sztuk. Zapisy można składać od 18 września do 30 września 2006 r., we wszystkich urzędach pocztowych i oddziałach Banku Pocztowego, wypełniając specjalne druki subskrypcyjne oraz wpłacając gwarantowaną cenę banknotu: 90 zł.
Od marca 2005 r. Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia posiada status Organizacji Pożytku Publicznego, co umożliwia przekazanie 1% kwoty podatku na jej działalność

Więcej artykułów z tej kategorii: Patron