Dzień Papieski - 16.10.2005r.

Dodał: Piotr Urbaniak.
Ostatnio zmieniony: 2005-11-22 13:45:00

SPRAWOZDANIE Z UROCZYSTOŚCI OBCHODÓW V DNIA PAPIESKIEGO W GIMNAZJUM NR 1 IM. OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II W RABIE WYŻNEJ

W dniu 16 października 2005 roku obchodziliśmy już po raz piąty bardzo uroczyście Święto Patrona naszego Gimnazjum – Ojca Świętego Jana Pawła II.
            Obchody Dnia Papieskiego rozpoczęliśmy w Gimnazjum już 13.10.2005 roku. W tym dniu została przeprowadzona zbiórka publiczna na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w szkołach z terenu gminy Raba Wyżna. Uczniowie Gimnazjum pod opieka nauczycieli udali się do poszczególnych szkół.
            Wolontariusze (Anita Kołodziejska, Paweł Chlipała, Lucyna Lichota, Sylwia Bal, Natalia Harkabuz, Iwona Surma, Anna Piziak, Joanna Bogdał) zebrali w szkołach naszej gminy następujące kwoty:
•          Szoła Podstawowa w Rokicinach Podhalańskich – 221,17 złotych
•          Gimnazjum nr 1 w Rabie Wyżnej – 131,46 złotych
•          Szkoła Podstawowa w Podsarniu – 102,53 złotych
•          Szkoła Podstawowa w Sieniawie – 101,26 złotych
•          Szkoła Podstawowa w Rabie Wyżnej – 93,35 złotych
•          Szkoła Podstawowa w Harkabuzie– 66,52 złotych
•          Szkoła Podstawowa w Bielance – 35,20 złotych
•          Gimnazjum w Skawie – 20,28 złotych
W SUMIE ZEBRANO 771,77 ZŁOTYCH
            W dniu 16 października 2005 roku młodzież naszego Gimnazjum pod opieką pani mgr Edyty Miśkowiec i mgr Wioletty Antosiewicz – Gacek oraz księży Józefa Urbańczyka i Michała Wojtusiaka przygotowała dla całej parafii w Kościele Parafialnym w Rabie Wyżnej Wieczornicę. Uroczystość rozpoczęła się wieczorem o godz. 19:30 słowem wstępnym wygłoszonym przez kapłana. Następnie młodzież Gimnazjum przedstawiła montaż słowno – muzyczny. Wspólnie odmówiliśmy jedną dziesiątkę Różańca i modliliśmy się o rychłą kanonizację Ojca Świętego Jana Pawła II. Na sam koniec odśpiewaliśmy ukochaną przez Papieża „Barkę”.
            17 października 2005 roku obchodziliśmy Święto Patrona naszej szkoły Ojca Świętego Jana Pawła II. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele parafialnym. Homilia przygotowana przez księdza Urbańczyka nawiązywała do rangi słów ślubowania.
            Po Mszy Świętej młodzież Gimnazjum wraz z wychowawcami przeszła do sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: władze kościelne i gminne, rodzina księdza Arcybiskupa Stanisława Dziwisza, pani Michalina Antolak – przewodnicząca Komisji Oświaty, dyrektorzy szkół, młodzież, nauczyciele i rodzice.
Część oficjalna rozpoczęła się przemówieniem dyrektora K. Fabera i wystąpieniem posła elekta E. Siarki. Dyrektor Gimnazjum bardzo serdecznie powitał zebranych gości. Zwrócił szczególną uwagę na postać naszego Patrona – umiłowanego Ojca Świętego Jana Pawła II.
            Następnie głos zabrał poseł elekt Edward Siarka. Przypomniał nam o przesłaniu naszego Patrona:
„Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali”
Pan poseł elekt podziękował wszystkim za wsparcie i współpracę. Podkreślił również, że do końca swoich dni będzie stał na straży przesłania Papieskiego.
            Następnie delegacja klas pierwszych złożyła w hołdzie Janowi Pawłowi II kwiaty pod tablica pamiątkową. Później nastąpiło przyjęcie ślubowania uczniów klas pierwszych przez Dyrektora Gimnazjum.
 Potem odczytano list od Pani P. Kardos i wręczono pierwszoklasistom sponsorowane przez Nią Biblie.
Za otrzymany dar uczniowie podziękowali listownie, zapewniając o modlitwie w intencji Rodziny Kardos.
       Na zakończenie uroczystości członkowie koła teatralnego „Za kurtyną” wraz z chórem szkolnym przygotowali montaż „Śpiewamy Tobie Ojcze Święty”.
 Opracowała: Zofia Jachymiak

Więcej artykułów z tej kategorii: Patron