Wizyta w Heilbronn

Dodał: Piotr Urbaniak.
Ostatnio zmieniony: 2013-10-31 09:22:56

Niniejszy projekt jest realizowany przy dofinansowaniu uzyskanym z Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” Comenius. Treści samego projektu nie odzwierciedlają stanowiska Komisji Europejskiej czy Agencji Narodowej w danej sprawie, a w związku z tym ani Komisja Europejska ani Agencja Narodowa nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Zapraszamy na fotorelacje -

UCZNIOWIE Z GIMNAZJUM NR 1 Z RABY WYŻNEJ Z WIZYTĄ

W HEILBRONN

W ramach trwającego w naszej szkole projektu Comenius pt: ,,  Woda – eliksir życia ” 6 uczniów pod opieką Pani Moniki Kosek- Zembury oraz Barbary Deja udało się z wizytą do niemieckiej szkoły w Heilbronn. Heilbronn to bardzo urokliwe miasto leżące w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, nad rzeką Neckar.

O 17: 30 wylądowaliśmy na lotnisku we Frankfurcie, tam czekał już na nas Minibus, którym udaliśmy się do Heilbronn, gdzie ciepło przyjęły nas niemieckie rodziny.                        Pierwszego dnia powitał nas dyrektor szkoły Alfred Ohnezat, który podkreślał znaczenie wody dla człowieka oraz rolę jaką mają do odegrania młodzi ludzie w UE. Kolejne dni rozpoczynały warsztaty edukacyjne dla uczniów, których tematem przewodnim były sporty wodne.

Każdy z 7 partnerów projektu prezentował swoje walory turystyczne oraz sporty wodne popularne w swoim regionie. Na spotkaniach uczniowie pracując w grupach analizowali również ankiety, które wcześniej przygotowali. Ankiety dotyczyły: zużycia wody na jednego mieszkańca, rodzajów wody pitnej butelkowanej, konsumpcji różnych napojów w danym kraju. Jedno ze spotkań było też poświęcone kluczowemu zagadnieniu  realizowanemu w ramach projektu mianowicie budowie studni w Gahnie. Podczas tego spotkania jeden z założycieli fundacji przybliżył istotę problemu jaki stanowi brak wody pitnej w Afryce, przedstawił zakres pracy fundacji charytatywnej oraz różne sposoby współpracy i pomocy mieszkańcom Ghany.

Oprócz zajęć w których uczestniczyliśmy, mieliśmy również okazję zwiedzić miasto oraz pobliskie okolice. Obecnie Heilbronn jest ważnym ośrodkiem gospodarczym słynącym  z produkcji wina. Heilbronn posiada historyczny Stary Rynek, położony na prawym brzegu rzeki Neckar, na którym znajduje się odbudowany ratusz ze słonecznym zegarem.

Natomiast w południowo – wschodniej części placu znajduje się późnogotycki kościół. Odwiedziliśmy również  renesansowy kościół św. Kiliana z 64 metrową wieżą; gotycki kościół ewangelicki św. Mikołaja; barokowy katolicki kościół św. Piotra i Pawła; zamek Deutschhof. Niesamowite wrażenie zrobiła na nas wycieczka do siedziby BASF czyli – największego przedsiębiorstwa chemicznego na świecie z siedzibą w Ludwigshafen. Nazwa BASF powstała jako skrót od Badische Anilin und Soda Fabrik. Te cztery litery są zarejestrowanym znakiem towarowym. Podróż po siedzibie przedsiębiorstwa  mogliśmy odbyć dopiero po otrzymaniu identyfikatorów. Ze względów bezpieczeństwa oglądaliśmy fabrykę tylko z okien autobusu. Siedziba firmy ma ok 10 km długości oraz pracuje tam ok 33 tys. ludzi. Po powrocie część uczniów pod opieką nauczycieli udała się do jednego z największych Aquaparków  w tym rejonie, a druga część wybrała się na dalsze zwiedzanie i poznawanie historii pobliskich okolic.

Urokliwym miasteczkiem, które przykuło naszą uwagę jest Bad Wimpfen położone ok. 10 km na północ od Heilbronn. W tej małej miejscowości, bo liczącej tylko ok 352 mieszkańców w scenerii zabytkowej starówki z pałacem cesarskim, odbywa się bajecznie piękny „Staroniemiecki Jarmark Bożonarodzeniowy”. Swoje drzwi otwierają wtedy sklepy w małych kamieniczkach z muru pruskiego, wszystko jest ubrane w uroczystą, mieniącą się światełkami szatę.

Podczas tych kilku dni pobytu mieliśmy również okazję poznać historię i największe zakątki miasta Heidelberg. W Heidelbergu istnieje najstarszy niemiecki uniwersytet  założony w roku 1386 (najstarszym niemieckojęzycznym uniwersytetem był Uniwersytet Karola w Pradze założony w roku 1348). Nieodłącznym elementem tego miasta są jego korporacje akademickie, a w szczególności corpsy. Miasto jest także miejscem licznych festiwali i targów. Ostatnim punktem programu podczas tego pobytu był rejs statkiem po rzece Neckar, podczas którego dopisała  nam przepiękna pogoda.

Niektórzy uczestnicy projektu, w tym nasi uczniowie, mieli okazję być również na meczu Bundeslig między Hoffenheim i Bayer Leverkusen, który z pewnością przejdzie do historii. W 70 minucie spotkania piłka po strzale zawodnika gości Stefana Kiesslinga trafiła w boczną siatkę i przez dziurę wpadła do bramki, a sędzia uznał gol.

Na zakończenie naszego pobytu uczniowie z Niemiec przygotowali uroczysty obiad  z przepysznymi specjałami typowymi dla tamtego regionu typu: Maultaschen, Szpecle oraz Kartoffelsalat. Każdy z uczestników wizyty otrzymał drobny upominek oraz dyplom za udział w warsztatach w Heibronn. Po długim i jakże łzawym pożegnaniu udaliśmy się na lotnisko do Frankfurtu skąd wróciliśmy szczęśliwie do naszych domów.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne i niestety już ostatnie spotkanie uczestników projektu Comenius, które odbędzie się w maju we Francji. Tematem spotkania będzie woda w aspekcie sztuki i muzyki oraz podsumowanie dwuletniej współpracy w ramach projektu Comenius.

mgr Barbara Deja

Więcej artykułów z tej kategorii: Woda - eliksir życia