W świecie fizyki i chemii - program autorski

Dodał: Dorota Knap.
Ostatnio zmieniony: 2008-09-23 19:41:21

Zapraszamy do zapoznania się z programem autorskim mgr Wiesławy Wiatrak i mgr Doroty Knap w zakresie rozszerzenia zainteresowań fizycznych i chemicznych.

„W ŚWIECIE FIZYKI I CHEMII”

Głównym celem programu jest rozwijanie zainteresowań uczniów fizyką i chemią prowadzących do zgłębienia tajemnic przyrody oraz prezentowania wyników własnych obserwacji, eksperymentów i przemyśleń, ponadto wykorzystania wiedzy fizycznej i chemicznej w praktyce życia codziennego.
          Program realizowany jest w ciągu roku szkolnego 2008/2009 na zajęciach koła chemicznego „Kwasiki” i koła fizycznego.  Zajęcia odbywają się raz w tygodniu po dwie godziny lekcyjne (2h na zajęcia fizyczne w każdy poniedziałek, 2h na zajęcia chemiczne – w każdą środę). Uczęszczają na nie uczniowie klas I, II i III naszego gimnazjum.
          Zajęcia prowadzone są metodą projektu - „Przystanek nauka”. Jest to dla uczniów projekt badawczy, ponieważ nie znają oni jeszcze tych działów fizyki i chemii. Ich praca będzie polegała na dokładnym zapoznaniu się z nowymi zagadnieniami, wyszukaniu ciekawych zadań i problemów oraz przedstawieniu ich w atrakcyjny sposób, przygotowaniu filmów dydaktycznych przedstawiających doświadczenia z wybranych dziedzin fizyki i chemii. Uczniowie zaprezentują efekty swojej pracy swoim młodszym kolegom i koleżankom ze szkół podstawowych na zajęciach otwartych, które pod czujnym okiem opiekunów przeprowadzą samodzielnie. Przeprowadzą również pokazy doświadczeń dla przedszkolaków. Zapoznają się z nowymi metodami badawczymi. Zdobędą wiedzę poza książkową i nieograniczoną do podstawy programowej. Dzięki zajęciom będą mieli możliwość wyboru lepszej drogi życiowej.

pobierz program

mgr Dorota Knap